Po omówieniu z 8-klasistami "Trenów" (V, VII i VIII) oraz wybranych fraszek Jana Kochanowskiego:
- "Do gór i lasów"
- "Na lipę"
- "O żywocie ludzkim"
- "O rozkoszy"
- "Na zdrowie" (przypomnienie)
- "O doktorze Hiszpanie"
- "Na dom w Czarnolesie"
przyszedł czas na podsumowanie twórczości poety z Czarnolasu. W tym celu postanowiłam posłużyć się tekstem ikonicznym. Przygotowałam prezentację składającą się głównie ze zdjęć, grafik i obrazów. Pierwsze zadanie uczniów polega na skojarzeniu elementu graficznego z utworem Kochanowskiego, podaniu jego tytułu i wyjaśnieniu związku. W drugiej części prezetacji pojawiły się już konkretne pytania związane z zamieszczonym zdjęciem.
W trakcie lekcji 8-klasiści utrwalili wiadomości o utworach Kochanowskiego, interpretowali obrazy i grafiki w kontekście życia i twórczości poety, wykorzystując wiedzę zdobytą na wcześniejszych lekcjach, odczytywali symbole i doskonalili sztukę argumentacji.
Ponadto w trakcie zajęć pojawił się też element zabawy - uczniowie rzucali do siebie piłeczkę, wyznaczając w ten sposób koleją osobę udzielającą odpowiedzi.
Na kolejnej lekcji przyszła pora na samodzielną pracę - pisanie opowiadania nawiązującego do twórczości renesansowego poety, a właściwie dopisanie dalszej jego części do wstępu, który wcześniej przygotowałam. Uczniowie dostali dwa tematy do wyboru, a także kryteria sukcesu przypominające im o ważnych elementach tej formy wypowiedzi.
LINK DO PREZENTACJI DOSTĘPNY JEST TU
LINK DO PIERWSZEGO OPOWIADANIA JEST TU
LINK DO DRUGIEGO OPOWIADANIA JEST TU
KRYTERIA SUKCESU DO OPOWIADANIA SĄ TU
Inspiracją do przygotowania lekcji (zwłaszcza wstępu do pierwszego opowiadania) był wpis pani Natalii Bielawskiej "Gra o Tren" (622 pomysły na lekcje języka polskiego).
Komentarze
Prześlij komentarz