Przejdź do głównej zawartości

JAN KOCHANOWSKI - podsumowanie cyklu lekcji o poecie renesansu


Po omówieniu z 8-klasistami "Trenów" (V, VII i VIII) oraz wybranych fraszek Jana Kochanowskiego:

  • "Do gór i lasów"
  • "Na lipę"
  • "O żywocie ludzkim"
  • "O rozkoszy"
  • "Na zdrowie" (przypomnienie) 
  • "O doktorze Hiszpanie"
  • "Na dom w Czarnolesie"
przyszedł czas na podsumowanie twórczości poety z Czarnolasu. W tym celu postanowiłam posłużyć się tekstem ikonicznym. Przygotowałam prezentację składającą się głównie ze zdjęć, grafik i obrazów. Pierwsze zadanie uczniów polega na skojarzeniu elementu graficznego z utworem Kochanowskiego, podaniu jego tytułu i wyjaśnieniu związku. W drugiej części prezetacji pojawiły się już konkretne pytania związane z zamieszczonym zdjęciem. 


W trakcie lekcji 8-klasiści utrwalili wiadomości o utworach Kochanowskiego, interpretowali obrazy i grafiki w kontekście życia i twórczości poety, wykorzystując wiedzę zdobytą na wcześniejszych lekcjach, odczytywali symbole i doskonalili sztukę argumentacji. 

Ponadto w trakcie zajęć pojawił się też element zabawy - uczniowie rzucali do siebie piłeczkę, wyznaczając w ten sposób koleją osobę udzielającą odpowiedzi. 

Na kolejnej lekcji przyszła pora na samodzielną pracę - pisanie opowiadania nawiązującego do twórczości renesansowego poety, a właściwie dopisanie dalszej jego części do wstępu, który wcześniej przygotowałam. Uczniowie dostali dwa tematy do wyboru, a także kryteria sukcesu przypominające im o ważnych elementach tej formy wypowiedzi. 

LINK DO PREZENTACJI DOSTĘPNY JEST TU
LINK DO PIERWSZEGO OPOWIADANIA JEST TU 
LINK DO DRUGIEGO OPOWIADANIA JEST TU
KRYTERIA SUKCESU DO OPOWIADANIA SĄ TU

Inspiracją do przygotowania lekcji (zwłaszcza wstępu do pierwszego opowiadania) był wpis pani Natalii Bielawskiej "Gra o Tren" (622 pomysły na lekcje języka polskiego).

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ROZPRAWKA - ĆWICZENIA

Czy Wasi uczniowie, pisząc rozprawkę, również, zamiast zaproponować argument potwierdzający tezę, od razu przechodzą do przykładów z literatury? Moi zapominają też czasem o wnioskach cząstkowych - po dowodzie zilustrowanym przykładem.  W prezentacji zebrałam kilka ćwiczeń doskonalących redagowanie rozprawki na egzaminie ósmoklasisty.  Zamieściłam też wzorcową rozprawkę, ponieważ uważam, że czytanie przykładowych  prac jest równie dobrą nauką, co pisanie własnych tekstów.  PREZENTACJA Z ĆWICZENIAMI

Szybkie powtórki przed egzaminem

Szybkie powtórki przedegzaminacyjne przygotowane w genial.ly. Co prawda w ubiegłym roku, ale dostosowałam je nieco do tegorocznych wymagań egzaminacyjnych.  Do pobrania stąd: POWTÓRKA 1 POWTÓRKA 2   POWTÓRKA 3

STRESZCZENIE LOGICZNE na egzaminie ósmoklasisty

Jednym z zadań, które pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty jest uzupełnienie zdań stanowiących streszczenie tekstu popularnonaukowego. Zadanie to nastręcza jednak nie lada trudności i często uczniowie wykonują je w sposób błędny, nie zachowując odpowiedniego stopnia uogólnienia. Poniżej przedstawiam krótki instruktarz - jak wykonać prawidłowo streszczenie, a także kilka zadań praktycznych, które pozwolą przećwiczyć tę niełatwą umiejętność.  INSTRUKCJA znajduje się  TU ZESTAW ĆWICZEŃ jest  TU