Przejdź do głównej zawartości

Scenariusze lekcji


SCENARIUSZ LEKCJI JĘZYKA POLSKIEGO
 
Temat: „Kamienie na szaniec” przykładem literatury faktu. Podsumowanie rozważań na temat lektury.

Powiązanie z wcześniejszą wiedzą

Uczniowie przeczytali lekturę i są po cyklu lekcji poświęconych powieści Aleksandra Kamińskiego - scharakteryzowaliśmy głównych bohaterów, omówiliśmy warunki życia w okupowanej Warszawie, sposoby walki z okupantem – Mały Sabotaż i działania dywersyjne, przebieg i skutki akcji pod Arsenałem, wpływie wojny na młode pokolenie Polaków, wykonywaliśmy też liczne ćwiczenia utrwalające treść lektury.

Cel lekcji

Uczeń:

ü  utrwala treść lektury,

ü  przyporządkowuje tekst do konkretnego nurtu literatury,

ü  rozumie różnicę między beletrystyką a literaturą faktu,

ü  argumentuje - potrafi uzasadnić przynależność „Kamieni na szaniec” do literatury faktu,

ü  pracuje i sprawnie komunikuje się w grupie.

Kryteria sukcesu

Po lekcji uczeń będzie potrafił:

ü  zdefiniować, czym jest literatura faktu,

ü  uzasadnić, dlaczego powieść A. Kamińskiego przynależy do tego nurtu.

Pytanie kluczowe

 Dlaczego książka Aleksandra Kamińskiego należy do literatury faktu?

Metody i techniki

ü  praca ze słownikiem terminów literackich,

ü  puzzle trimino

ü  narzędzia TIK – Wordwall, QR kody

ü  karty pracy

Formy pracy

ü  praca w grupach

 

Przebieg lekcji

1.       Podanie tematu i celów lekcji.

2.       Określenie pytanie kluczowego.

3.       Omówienie najważniejszych zasad pracy w grupie na stacjach zadaniowych.

4.       Podział uczniów na 5 grup przy pomocy aplikacji Wordwall.

5.       Praca uczniów w grupie. Wykonywanie zdań znajdujących się na pięciu stacjach i wypełnianie kart pracy.

6.       Wspólne zebranie wniosków i uzasadnienie twierdzenia, że „Kamienie na szaniec” są przykładem literatury faktu.

7.       Zadanie domowe

Dokonaj porównania książki A. Kamińskiego z powieścią historyczną H. Sienkiewicza. Dlaczego „Quo vadis” zaliczamy do beletrystyki? Przypomnij sobie, jakie inne lektury obowiązkowe nawiązują do prawdziwych wydarzeń i postaci.

 

 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

ROZPRAWKA - ĆWICZENIA

Czy Wasi uczniowie, pisząc rozprawkę, również, zamiast zaproponować argument potwierdzający tezę, od razu przechodzą do przykładów z literatury? Moi zapominają też czasem o wnioskach cząstkowych - po dowodzie zilustrowanym przykładem.  W prezentacji zebrałam kilka ćwiczeń doskonalących redagowanie rozprawki na egzaminie ósmoklasisty.  Zamieściłam też wzorcową rozprawkę, ponieważ uważam, że czytanie przykładowych  prac jest równie dobrą nauką, co pisanie własnych tekstów.  PREZENTACJA Z ĆWICZENIAMI

Szybkie powtórki przed egzaminem

Szybkie powtórki przedegzaminacyjne przygotowane w genial.ly. Co prawda w ubiegłym roku, ale dostosowałam je nieco do tegorocznych wymagań egzaminacyjnych.  Do pobrania stąd: POWTÓRKA 1 POWTÓRKA 2   POWTÓRKA 3

STRESZCZENIE LOGICZNE na egzaminie ósmoklasisty

Jednym z zadań, które pojawiają się na egzaminie ósmoklasisty jest uzupełnienie zdań stanowiących streszczenie tekstu popularnonaukowego. Zadanie to nastręcza jednak nie lada trudności i często uczniowie wykonują je w sposób błędny, nie zachowując odpowiedniego stopnia uogólnienia. Poniżej przedstawiam krótki instruktarz - jak wykonać prawidłowo streszczenie, a także kilka zadań praktycznych, które pozwolą przećwiczyć tę niełatwą umiejętność.  INSTRUKCJA znajduje się  TU ZESTAW ĆWICZEŃ jest  TU